JavaScript ćwiczenia, przykłady

Ćwiczenia z JavaScript dla początkujących (i nie tylko)

jak korzystać »

Witam. Strona powstała na "koronaferiach" jako pomoc dydaktyczna dla uczniów. W tym momencie zawiera przeszło 100 ćwiczeń z JS począwszy od najprostszych do coraz trudniejszych. Każde ćwiczenie zawiera rozwiązanie z komentarzem. Prace trwają nad serwisem cały czas trwają - przepraszam za wszystkie niedogodności - zdecydowałem się ją udostępnić, bo wielu z nas ma dużo czasu.

Jak korzystać ...

W serwisie założono, że znasz podstawy HTMLa i CSSów. Technologie te nie są tutaj opisywane.

Serwis składa się z ćwiczeń i ich rozwiązań. Jeśli chesz poznać PRZYKŁADOWE rozwiązanie wyświetl źródło strony. Zapoznaj się z komentarzami w kodzie i samym kodem. Często należy uruchomić tzw. konsolę (o tym za chwilę). Tym, którzy pobierają kod do siebie polecam edytor Visula Studio Code.

Rozwiązania otwierają się w nowej karcie przeglądarki.

Na początek polecam przeczytać tekst Pierwszy skrypt, z moim zadaniem najlepszego polskojęzycznego serwisu do nauki JavaScript - Kurs Javascript dla superbohaterów.

Korzystamy z serwisu CodePen

Serwis ten pozwala na uruchamiania stron WWW (HTML + CSS) a także skryptów JavaScript. Ma wbudowaną swoją własną konsolę. Skrypt można modyfikować, odświeżyć widok i zapoznać się z efektem zmian. Praca w serwisie jest bardzo wygodna, czasami mogą się pojawić drobne problemy - najczęściej należy wtedy odświeżyć okno lub chwilę poczekać aż kod kostanie przetworzony. Opis uruchomienia CodePen

Korzystamy z przeglądarki internetowej Chrome

W wielu przykładach należy uruchomić KONSOLĘ. W oknie przeglądarki (opis dla Chrome) kliknij prawym przyciskiem, wybierz opcję ZBADAJ.
Opis uruchomienia konsoli cz.1
W oknie, które wyświetli się po prawej stronie zmień kartę ELEMENTS (która zawiera kod HTML i CSS) na CONSOLE.
Opis uruchomienia konsoli cz.2

Pobranie pliku

Plik możemy także pobrać i edytować u siebie np. za pomocą Visual Studio Code.